Wskazówki dotyczące wyboru odpowiednich drzwi wewnętrznych

Drzwi zasługują na przemyślaną uwagę, gdy przychodzi czas na zakup nowych, ponieważ są one dobrze widocznymi, ciężko pracującymi elementami we wnętrzu domu. Dlaczego wybór odpowiednich drzwi do domu jest ważny? Odpowiednie drzwi będą trwale wytrzymać codzienne użytkowanie, zminimalizują przenoszenie dźwięku między pokojami i dodadzą charakteru lub stylu całemu wnętrzu domu .

 

Zebraliśmy kilka cech drzwi wewnętrznych, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twojego domu. W zależności od stylu, konfiguracji i materiału, rodzaj drzwi może wpływać na prywatność wnętrza domu, kontrolę hałasu i ogólne wrażenie wizualne.

 

Styl drzwi

Połącz i dopasuj trochę, aby nadać swojemu domowi zabawny i eklektyczny wygląd. Podczas zabawy tą mieszanką staraj się, aby niektóre elementy były takie same, aby zapewnić poczucie przepływu w całym domu. Pamiętaj, że styl Twoich drzwi może mieć duży wpływ na projekt Twojego domu.

 

Wybierając drzwi wewnętrzne, weź pod uwagę ogólną wielkość i charakter pomieszczenia. Jeśli masz małe pokoje, nie wybieraj masywnych i ozdobnych drzwi, ponieważ mogą one przytłoczyć cały dom. Zamiast tego wybierz minimalistyczny design.

Huśtawka drzwi

Zamawiając lub personalizując drzwi, masz możliwość wyboru pomiędzy prawym lub lewym skrzydłem. To określi, gdzie znajdują się zawiasy i uchwyty oraz w którą stronę otwierają się i zamykają drzwi.

Niezależnie od tego, po której stronie znajduje się klamka, gdy drzwi otwierają się w Twoją stronę, zdecydujesz, czy są to drzwi prawe, czy lewe. Na przykład drzwi, które otwierając się do ciebie mają klamkę po prawej stronie, są drzwiami wahadłowymi po prawej stronie.

Jeśli masz przedpokój lub korytarz w pobliżu drzwi, pamiętaj, że drzwi nigdy nie powinny się w ich kierunku otwierać.

Ościeżnice

Upewnij się, że dokładnie postępujesz zgodnie z instrukcjami lub zatrudnij pomoc przy oprawianiu nowych drzwi wewnętrznych, ponieważ nieprawidłowe obramowanie może obniżyć wartość pięknych i drogich drzwi, a na dłuższą metę spowoduje dodatkowe koszty.

Klasa transmisji dźwięków drzwi

Im wyższy numer STC, tym mniej dźwięku będzie przechodzić przez drzwi. 25 znajduje się na dolnym końcu skali STC (większość normalnej mowy można usłyszeć przez te drzwi), 40 znajduje się pośrodku, a wszystko powyżej 60 powinno być prawie całkowicie dźwiękoszczelne.

Materiały drzwi

Solidne drewno

Drzwi z litego drewna są najdroższą opcją na rynku, ale mają wiele zalet: trwałość, klasyczny styl i świetną jakość w zależności od rodzaju drewna: czereśnia, mahoń, olcha, klon, sosna i inne. Lite drewno jest zwykle używane do drzwi zewnętrznych, ale w zależności od gustu można je również wykorzystać do drzwi wewnętrznych. Wybierając ten rodzaj materiału pamiętaj, że lite drewno będzie się kurczyło i rozszerzało wraz ze zmianą temperatury i wilgotności, dlatego nie używaj ich np. jako drzwi do łazienki.

MDF

MDF jest bardzo stabilny i nie wypacza się jak drewno, a obecnie większość drzwi wewnętrznych jest wykonana z płyty pilśniowej o średniej gęstości. Drzwi wewnętrzne MDF są całkowicie gładkie i bardzo łatwe w malowaniu i konserwacji.

 

Metal i szkło

Ten rodzaj drzwi oferuje opływowy i nowoczesny wygląd z mniejszą ilością bałaganu i zamieszania niż drzwi z litego drewna i są często stosowane w ustawieniach wewnętrznych i zewnętrznych. Ich koszt jest zwykle wyższy, ale wciąż tańszy niż drzwi z litego drewna.

Jakie drzwi wewnętrzne wybrałbyś do swojego domu?